TÜRKİYE GAZİLER VE ŞEHİT AİLELERİ VAKFI

Vakfımız; ülke savunması, vatanın bölünmez bütünlüğü, milletin birlik ve beraberliği için mücadele eden, başta Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Teşkilatı mensupları olmak üzere çeşitli kurumlarda görev yapan ve bu kutsal görevleri esnasında yaralanma veya uzvunu kaybetme sonucunda, yasayla kendilerine Gazilik unvanı verilen kahramanlarımız ile vazife malulleri ve şehitlerimizin milletimize emanet ettiği ailelerine ekonomik ve sosyal destek olabilmek amacıyla 9 Ekim 1994 tarihinde kurulmuştur.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı 17.11.1999 tarih ve 99-13698 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KAMU YARARINA ÇALIŞAN VAKIF STATÜSÜ’ne alınmıştır. Vakfımıza yapılan bağışlar vergi muafiyetine tabidir. Vakfımız “Türk Vatanı ve Milletinin ebedi varlığını ve yüce Türk Devletinin bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek amacıyla, ülkemizin her karış toprağına kanlarını akıtarak tarihimize altın sayfalar yazdıran Harp Malüllerimizin, Gazilerimizin, bu uğurda can veren dul ve yetimlerinin hatıralarını yüceltmeyi, sorunlarını hafifletmeyi, GAZİLİK kavramlarını saygınlığını ve kutsallığını canlı tutmayı ve bu kavramları yeni nesillere aşılamayı hedeflemektedir.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Teşkilatını birleştiren tek vakıftır.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Gazilik Unvanını aldığı 19 Eylül gününün “GAZİLER GÜNÜ” olarak yasalaşmasını sağlamıştır. Vakfımız, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Teşkilatımıza bağlı olan Gazi, Gazi ve Şehit ailelerine hizmet eden birçok dernek ve kuruluşun çatı kuruluşu niteliğindedir.

Tüm İstiklal, Kıbrıs, Kore, Güneydoğu Gazileri, Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan, Kolluk Komutanları ve Büyükşehir Başkanları Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı’nın onursal üyeleridir.

Gazi Lokman Aylar

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri
Vakfı Genel Başkanı