ABDURRAHMAN KARABUDAK: İnanmak Başarmanın Yarısı

ABDURRAHMAN KARABUDAK: İnanmak Başarmanın Yarısı

Abdurrahman Karabudak Kimdir?

1972 Çankırı doğumlu. 1992’de zabıta memuru olarak Ankara Altındağ Belediyesi’nde göreve başladı ve 2010 yılına kadar teşkilatın farklı kademelerinde görev aldı. 2010-2015 yılları arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde şube müdürlüğü yaptı. 2015’te Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne şube müdürü olarak atandı ve şu an Zabıta Dairesi Başkanlığı görevini yürütüyor.

“Zabıta, vatandaşın yaşam alanındaki her konuya eğilen, belediye başkanı adına sahada bulunan bir kolluk birimidir” diyen Ankara Zabıta Dairesi Başkanı Abdurrahman Karabudak ile halka ve vatana hizmet anlayışı üzerine konuştuk.

Mesleğe adım attığı günden bugüne, zabıta mesleğinin insanlara fayda sağlama boyutuna ve kurumsal aidiyet konusuna önem veren Ankara Zabıta Dairesi Başkanı Abdurrahman Karabudak, aynı zamanda meslek bilincinin tüm Türkiye’de artması içinse özellikle çaba sarf ediyor.

Göreve gelmesinin ardından yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgiler aktaran Karabudak, “İdareci her zaman kendi ufkundan ziyade kurumsal ufku yükseltmek zorunda. Buradaki birinci önceliğimiz, ‘İnanmak başarmanın yarısı’ vizyonunu memur arkadaşlarımıza da aşılamaya çalışmak oldu. İnsanların bize bakış açısı ve halka hizmet bizim için çok önemli. Biz bir aileyiz ve işimizi en iyi şekilde yapmaya odaklandık. Allah’ın izniyle bunu başardığımıza inanıyorum.” şeklinde konuştu.

ZABITA KOORDİNASYON KURULU TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

Türkiye’de ilk defa zabıta koordinasyon kurulu oluşturduklarını kaydeden Karabudak, şu bilgileri aktardı: “Biz Başkent Ankara’ya hizmet ediyoruz. Büyükşehir’in kendi çalışmaları farklı, 25 ilçeninki farklı… Herkes bir yöne çekerse, hem biz istediğimiz sonucu alamayız hem de vatandaş. Kanun ve yönetmeliklerden aldığımız yetkiler çerçevesinde karma bir yönerge oluşturduk ve oy birliğiyle kabul edildi."

"İnsan hayatının dokunduğu her yerdeyiz"

190 yıllık bir teşkilat olarak, kent yaşamının kalitesini artırmak için çalıştıklarını ve kent yaşamını ilgilendiren her şeye hakim olmak zorunda olduklarını söyleyen Karabudak, “Zabıta, vatandaşın yaşam alanındaki her konuya eğilen bir kolluk birimidir. Kayıt dışı ekonomi, kayıt dışı sömürü ve dilencilik, özellikle terör örgütlerinin finans kaynağı olan kaçak sigara, toptancı halleri, terminaller, toplu taşıma, fabrika ve işyeri denetimleri görev alanlarımız arasında. Ayrıca çevre kirliliği, gürültü kirliliği, hafriyat kontrolleri gibi insan hayatının dokunduğu her yerde zabıta vardır. Belediye adına gördüğümüz her olumsuzluğu, ilgili birimlere iletmek bizim görevimiz. Biz belediye başkanları adına sahada olan insanlarız. Başkanın sahadaki görünen yüzü, yürüyen ayağıyız.” diyerek sözlerini sürdürdü.

15 TEMMUZ’DA ÇANAKKALE RUHUNU YENİDEN YAŞADIK

15 Temmuz sürecine ilişkin sorularımızı da yanıtlayan Karabudak, o gece yaşananları şu şekilde aktardı: “Birey olarak biz de herkes gibi sokaklardaydık. Ama bireyden ziyade bir de belediyecilik yükümlülüğümüz vardı. Sayın Belediye Başkanımız Melih Bey ile görüşme halindeydik. O gün bize ne görev düştüyse gururla yaptık. Ambulanslarımız tarandığı halde, yaralıları bizzat can siperane şekilde aldık ve götürdük.”

Milletimizin demokrasiye ve vatana sahip çıktığını, adeta bir Çanakkale ruhu oluştuğunu ifade eden Karabudak şunları söyledi: “Türk milletinin vatanını ne kadar sevdiğini, 'vatan' denince gerisinin teferruat olduğunu bir kez daha yaşadık, gördük. Hayatımızı, her şeyimizi feda etmeye hazır biçimde sahada olmak bize gurur verdi, dünyaya da örnek oldu.”

“Gönlü vatan sevgisiyle dolu, bu vatana sevgisini şehitlikle, gazilikle icra eden herkes bizim dostumuzdur, abimizdir, kardeşimizdir; onlara borcumuz vardır. Biz teşkilat olarak, vatandaş olarak bu borçlarımız için her daim varız. İnsanlara da bunu anlatmalıyız.”