EDİTÖR'DEN

EDİTÖR'DEN


Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı olarak bir bağlaç “-de” gibi siz değerli okuyucularımız, şehit yakınları ve gazilerimizle o sarsılmaz bağı kurabilmek, sağlamlaştırmak için çalışıyoruz.
            Ne diyor Âkif…
Girmeden tefrika bir millete düşman giremez,
Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.
            Bizler de bu dizeleri kendimize şiar ediniyor ve biliyoruz ki bir devlet güçlü ise bunu millet olma şuuruna ermiş fertlerine borçludur. Mazisine bakıldığı zaman bu aziz milletin ortak bir gelecek kurma ve bekâ mücadelesinde çetin sınavları olmuştur.
13 asır önce Türk’ün anayurdu Ötüken’de kutlu hakanların buyruğu olarak yola çıkan mesajlar bize ortak bir gelecek kurma, bekâ ve milletler mücadelesinde bugün de var edebiliyorsa, bugün söyleyeceklerimiz de milletimiz ve devletimizin yükselişini bir 13 asır daha neden taşımasın?
Bizler biliyoruz ki Türk tarihinin her çağı, Fatihi farklı bir fetih ülküsüne gebedir. Bu bilinçle dün nasıl ki Viyana önlerinde otağ kurup “Kızılelma’yı” arzuladıksa, bugün Afrin’de yarın da Münbiç’te Kızılelma için mücadelemize devam edeceğiz.
Nitekim…
Hun’a Çin, Atilla’ya Roma’ydı; İslam’ın sancağını taşıdığında Nizam-ı Alem için İla-yı Kelimetullah, Sultan Alpraslan’a Anadolu, Fatih’e İstanbul, Kanuni’ye Viyana’ydı Kızılelma…
Sarıkamış’ta dahi Enver Paşa Kızılelma diyordu.  Çanakkale’de Conkbayırı’nda Arıburnu ve Kemalyeri’nde, Antep, Maraş, Urfa’da Kuvayımilliye’ydi Kızılelma…
Mondros Teslimiyeti’ni, Sevr Paylaşımı’nı paramparça ederek her şey bittiği sanıldığı bir anda tüm planları bozarak “Geldikleri gibi giderler” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, İleri” emridir Kızılelma…
Fıtrat değişir sanma o kan bu kandır.
Dün el-Bab, bugün Afrin, yarın Münbiç…
Sonrası…
 Sonrası Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu parolasında gizli:
“Yüksel Türk! Senin için yükselmenin hududu yoktur. İşte parola budur”
Bu sayıda neler var?
Söz Konusu Vatan İse dergimizin bu sayısında Afrin/Zeytin Dalı Harekâtını “kapak” konusu olarak hazırladık.
Tüm siyasi ortamlarda, hizmetleriyle kendisinden sıkça bahsettiren Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK ile yapmış olduğumuz röportaj, 8 Mart Dünya Kadınlar günü münasebetiyle gerçekleştirmiş olduğumuz Adalet ve Kalkınma Partisi Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva ÇAM ile röportaj, Milliyetçi Hareket Partisi Kadın Kolları Koordinatörü Nevin TAŞLIÇAY’IN dergimize hazırlamış olduğu basın bildirisi içeriğimizde mevcuttur.
Tüm bunların dışında;
Mustafa ÖZÇELİK ile İstiklal Marşımız hakkında gerçekleştirmiş olduğumuz röportajımızı, Gökhan ÇAYIRLI’nın hazırlamış olduğu “Dünyanın Türk Milleti ile İmtihanı: Çanakkale” başlıklı yazısını, Yard. Doç. Dr. Ergenekon SAVRUN’un kaleminden ise “Türk Kültüründe Nevruz” isimli makalesini keyifle okuyabilirsiniz.
Bir dahaki sayımızda görüşmek ümidi ile…

   Hakan UĞUR
Genel Yayın Yönetmeni